SK | CZ

Shotoku Broadcast Systems

Medzinárodne uznávaný japonský výrobca techniky

Pokročilé systémy so zameraním na manuálne aj robotické pedestaly, pán/tilt hlavy a kamerové žeriavy spĺňajúce najvyššie nároky televízneho vysielania.

Parametre

Shotoku predstavuje prepracovanú technológiu vyváženia statívových systémov.

Statívová hlava SX200/260 s technológiou True Balance

Umožňuje plynulo pohybovať kamerou bez nutnosti opakovaného zamykania jej pozície, na rozdiel od štandardných statívov, pri ktorých je treba pozíciu vždy zaistiť hlavnou brzdou.

V tutoriale je demonštrovaný dvojfázový spôsob presného vyváženia kamery pre jednoduché a efektívne natáčanie.

  • technológia True Balance s dokonalou protiváhou pre kamerový systém
  • minimalizácia nežiaducich vibrácií vďaka plynulému pohybu bez zamykania pozície
  • indikátor pre kontrolu východiskovej pozície pred vyvážením
  • robustné spracovanie s dôrazom na dlhú životnosť statívu
  • kompatibilita s populárnymi výrobcami kamerových systémov

 

Statívy:

Shotoku SX300

Systém SX300 ponúka výnimočné vlastnosti a funkcie určené na široké využitie vrátane natáčania v teréne, OB a štúdiovej produkcie. Hlava SX300 je veľmi robustná av spojení s funkciou dokonalej protiváhy ideálna pre súčasné kamerové systémy pri zaťažení až 40 kg.

Tripod je plne vybavený mnohými ľahko ovládateľnými prvkami typu plynulo nastaviteľného zamykania drag/pan/tilt a rýchleho uvoľnenia posuvnej dosky kamery. Funkcie osvetlenej vodováhy a ľahko odnímateľných tyčí uľahčujú proces nastavenia tripodu a údržby hlavy.

Konfigurácia (3):

Ground-level spreader / mid-level spreader / Dolly

Varianty hláv podľa maximálnej nosnosti:

SX300H (Max. 40Kg) alebo SX300L (Max. 30kg)

Shotoku SX260

Model SX260 je technologicky prepracovaný a spĺňa nároky tej najvyššej kvality vo svojej triede. Spracovanie kladie dôraz na robustnosť, spoľahlivosť a zároveň sa jedná o jeden z najľahších tripodov na trhu v tejto kategórii maximálneho zaťaženia. Nadčasová technológia Truebalance umožňuje dokonalú protiváhu, hlava je pozoruhodne ľahko nastaviteľná z jedného konca rozsahu na druhý a má indikátor, ktorý ukazuje aktuálne nastavenie pozície. Systém Viscam má na starosti posuvnú (drag) funkciu, ktorá spája ľahký a rýchly výber stupňa pozície s jemným doladením pre dokonalé zábery v teréne aj v štúdiu.

Konfigurácia (6):

Ground-level spreader / mid-level spreader / Dolly

Varianty tripodu podľa hmotnosti:

Robustný EFP tripod (TTH1002C) Extrémne ľahký ENG tripod (TTM1002C)

Viac informácií v produktovom liste.

SE150

Systém SE150 poskytuje maximálnu funkčnosť a flexibilitu navrhnutú pre širokú škálu dostupných kamerových systémov. Statív je vybavený vysoko kvalitným posuvným (drag) systémom na zabezpečenie plynulého pohybu a funkciou viacúrovňovej protiváhy systému pre presné vyváženie najrôznejších typov kamier. SE150 disponuje nosnosťou až 16 kg s desiatimi úrovňami protiváhy a šiestimi stupňami posunutia (drag). Systém sa skladá z hliníkového dvojstupňového statívu, stredového (mid-level spreader) alebo dolného pavúka (ground-level spreader) a mäkkého puzdra. K dispozícii je aj možnosť pojazdu (dolly).

Konfigurácia (2):

Systém SE150 – A2G

SE150 hlava, 1x tyč s pevnou dĺžkou, 2-stupňový hliníkový statív, Dolný pavúk (ground-level spreader), Mäkké púzdro na prenášanie

Systém SE150 – A2M

SE150 hlava, 1x tyč s pevnou dĺžkou, 2-stupňový hliníkový statív, Stredový pavúk (mid-level spreader), Mäkké puzdro na prenášanie

 

Pedestaly:

Shotoku TP500

TP500 je kompaktný a ľahký pneumatický pedestal s praktickou nosnosťou pre kamerový set až 55 kg. Robustná modulárna konštrukcia TP500, ktorá je vhodná pre použitie na viacerých miestach, ako je OB, štúdio alebo produkcia eventu, umožňuje jednoduchú prepravu medzi miestami bez toho, aby bola ohrozená schopnosť poskytovať stabilnú platformu pre operátorov kamier. Model TP500 je tiež vybavený integrovanou pumpou, ktorá zaisťuje vysokú flexibilitu celého setu.

Shotoku TP200

TP200 je ideálnou voľbou pre štúdiové prevádzky, kde sa používa váhovo štandardná konfigurácia kamerových setov (až 80kg). Ovládanie výšky vzduchovým vyvážením je ľahké, tiché a presné v celom rozsahu zdvihu. Vďaka ergonomicky navrhnutému volantu a veľkej stabilnej základni je pedestal vhodný predovšetkým na použitie v štúdiu. Farebné pedále s funkciami zatáčania a parkovacej brzdy umožňuj intuitívne a jednoduché ovládanie pri akomkoľvek nastavení.

Shotoku TP90

TP-90 sa dokonale hodí pre kamerové systémy s hmotnosťou až 60 kg vo veľkých alebo malých štúdiách s vysokými nárokmi na kvalitu vysielania. Trojstupňový výškový stĺpec poskytuje široké možnosti kontroly počas natáčania. Pedestal disponuje nízkotlakovým vzduchovým systémom na dosiahnutie dokonalej rovnováhy a jednoduchej údržby bez toho, aby boli potrebné nebezpečné vysokotlakové plynové systémy.

 

Kompatibilné hlavy:

SX300

SX300 je EFP pán/tilt hlava ideálna pre univerzálne potreby natáčania v teréne, OB alebo v štúdiu. Robustná konštrukcia s integrovaným systémom dokonalej protiváhy je vhodná pre prenosné kamerové systémy s maximálnym zaťažením až 40 kg.

TE-12

TE-12 sa vyznačuje jednoduchým a vysoko spoľahlivým spracovaním, ktoré je výsledkom dlhoročných vývojárskych skúseností. Vzhľadom na hmotnosť iba 12,3 kg a podporu maximálneho zaťaženia až do 90 kg sa radí medzi najpopulárnejšie modely s bezkonkurenčným pomerom váha/nosnosť.

TE-23

TE-23 disponuje pokročilým systémom vyváženia – Reulaux, vďaka ktorému sú pohyby a náklony kamerou plynulé a ľahko ovládateľné. Protiváha sa nastavuje praktickým ovládacím prvkom na dokonalú kontrolu vyváženia. S nosnosťou až 60 kg je ideálna pre všetky kamerové konfigurácie vrátane ťažkých box-objektívov, čítacích zariadení a odkukových monitorov. Hlava je ďalej vybavená technológiou Viscam drag – systémom tekutinového ťaženia, vďaka ktorému je každý pohyb pán/tilt plynulý a ľahký od začiatku do konca.

 

Žeriavy:

TK-38, TK-53/53L

Manuálne žeriavy Shotoku sú konštruované pre OB a štúdiové použitie. Ich konštrukcia bola vyvinutá s ohľadom na dokonalú flexibilitu a mobilitu pri zmenách natáčacích lokalít. Systémy je možné jednoducho ovládať iba jediným operátorom kamery. Následne sám kameraman zvládne žeriav jednoducho demontovať do prenosných puzdier pre jednoduchú prepravu. Medzi odporúčané pojazdy (dolly) patrí TI-04, ktorý poskytuje plynulý a stabilný pohyb. Dostupný je tiež skladací vonkajší žeriavový pojazd TI-08 s robustnejšou konštrukciou.

Hlavné benefity:

Prenosný dizajn pre jednoduchú prepravu a montáž Pan bar ovládanie pre ľahké a intuitívne natáčanie komplikovaných a ohromujúcich záberov

Parametre:

TK-38

Nosnosť – 10kg
Celková dĺžka – 3,474mm
Výška záberu – 2,878mm PAN / TILT
Rozsah hlavy – Pán ±120°, Tilt up. 60°, Tilt down. 90°
Spotreba el. DC24V ±10% menej ako 95W, AC100-240V ±10%
Váha – 67kg

TK-53/53L

Nosnosť – 10kg
Celková dĺžka – TK-53: 4,011mm, TK-53L: 4,861mm
Výška záberu – TK-53: 3,178mm, TK-53L: 3,929mm PAN / TILT
Rozsah hlavy – Pán ±120°, Tilt up. 60°, Tilt down. 90°
Spotreba el. DC24V ±10% menej ako 95W, AC100-240V ±10% menej ako 95W
Váha – TK-53: 96kg, TK-53L: 100kg
Kompatibilné pojazdy: Dolly TI-04, TI-08

 

VR Pedestaly:

Shotoku TP500VR + SX300VR

TP500VR patrí medzi najkompaktnejšie a cenovo najdostupnejšie štúdiové VR pedestaly na trhu. Spĺňa všetky nároky na použitie vo virtuálnom štúdiu s AR (Augmented reality) rozšírením. Pomocou proprietárnych algoritmov a mechanických kodérov poskytuje TP500VR údaje o svojej polohe v reálnom čase. Mechanický sledovací systém doznal unikátnych vylepšení, aby bola virtuálna a rozšírená štúdiová technológia cenovo dostupnejšia než kedykoľvek predtým pri zachovaní ľahkej a prenosnej konštrukcie pôvodnej TP500.

Shotoku TP200VR / 300VR

Systém TP200VR/300VR ponúka špičkové VR trackovanie bez kompromisov s dôrazom na presnosť a jednoduchosť celého procesu. Vďaka pokročilým možnostiam výstupných dát o polohe statíva alebo výške kamery, spĺňa tento systém aj tie najvyššie nároky na výslednú obrazovú kvalitu virtuálnych štúdií. Dáta o zoome a zaostrení sú zhromažďované buď priamo z objektívov (VR ready) alebo z externých kódovacích jednotiek Shotoku určených pre objektívy ENG, ktoré samostatne VR nepodporujú. Spôsob ovládania a nastavenia Shotoku VR systému je prispôsobené pre minimálne zásahy samotného užívateľa, ktorý sa môže sústrediť iba na tvorivú stránku natáčania.

 

VR Žeriavy GRAPHICA SERIES

Séria Graphica vznikla spojením vynikajúcej technológie Shotoku VR za prispenia technického know-how prestížneho výrobcu žeriavov CamMate. Výsledkom je produkt so špičkovými možnosťami sledovania VR v mobilnom a dokonale funkčnom prevedení. Graphica vypočítava polohové dáta zo vstavaných fyzických rotačných kodérov určených špeciálne pre potreby VR. Žeriavy teda nie sú obmedzené externými markermi a ďalšími limitmi spojenými so štandardnými spôsobmi trackovania polohy. Snímače plynule spracovávajú dáta prostredníctvom rozhrania SPI na poskytnutie výstupu dát v reálnom čase pre štúdio alebo produkciu v mieste natáčania. Celú sériu tvorí 7 modelov líšiacich sa dĺžkou a dosahom kamerového ramena. Možnosti využitia sa teda nájdu pre tvorcov v komornejších priestoroch aj pre potreby veľkých televíznych produkcií.

VR Žeriavy TK-38VR

Kompaktný a plne vybavený VR-tracking žeriav pre virtuálnu / rozšírenú realitu. Diaľkovo ovládaná hlava vníma každý pohyb ovládacích tyčí kameramana a zaisťuje tak plynulé a presné ovládanie vo všetkých uhloch. Montážny držiak (súčasť balenia) pre malý monitor pomáha obsluhovať kameru na princípe hľadáčika. Žeriav TK-59VR je plne kompatibilný so všetkými poprednými systémami pre virtuálnu realitu. Žeriav možno podoprieť jedným z troch spôsobov v závislosti na výrobných požiadavkách a rozpočtových Fixné: TT-17 Statív Mobilný: statív TT-17 s TD-13 alebo TD-32 Dolly, mobilné a plné XY trackovanie: TI-04 VR dolly.

Produktový list

V praxi

Pedestalové systémy Shotoku v sete statívu TP200 a hlavy TE-23 sme dodali pre štúdio spravodajstva Českej televízie.

Workflow

Demo video - statívová hlava SX200/260 s technológiou True Balance

Demo video

Demo video

Mohlo by vás zaujímať

Kamery a monitory Ikegami

Štúdiové kamery

Shotoku

VR pedestaly a žeriavy

Vizrt AR/VS

On-air grafika a virtuálna realita