Na úvod je treba napísať, že po prepracovaní produktovej rady Avid Media Composera sa pre súčasných užívateľov nič nemení. Používané licencie jak softverové tak hardvérové na dongly zostávajú novou štruktúrou nedotknuté a to isté platí pre systém ročného predlžovania Supportu.

V prípade nových licencií je strihový softvér rozdelený na 3 modely, ktoré sa líšia svojou funkčnou výbavou a možnosťami ďalšieho rozšírenia: Media Composer | First, Media Composer (NEW) a Media Composer | Ultimate. Porovnanie je k dispozícii na stránkach výrobcu: http://www.avid.com/media-composer/comparison.

Media Composer | First je voľne k stiahnutiu a je určený tým, ktorí sa chcú s touto technológiou zoznámiť, začiatočníkom, ktorí hľadajú vhodný video editor, alebo študentom pre ich prvé kroky v oblasti postprodukcie. V porovnaní s ostatnými verziami je pomerne dosť limitovaný, predovšetkým na výstupe a je s nimi na úrovni projektov nekompatibilný. Je to daň za produkt zdarma, ktorý plní svoj účel testovacieho nástroja.

Media Composer (NEW) je vo svojej podstate nástupcom pôvodného softvérového riešenia, ktoré nie je z hľadiska funkčnosti nijako obmedzené a rozširujúce moduly ako PhraseFind, ScriptSync, Symphony a NewsCutter predstavujú príplatkové doplnky.

Zásadnou zmenou, ktorá sa týka len Subscription licencií, je chýbajúca podpora pre ďalšie Avid produkty zamerané na zdieľanie médií a projektov (napr. NEXIS, Interplay, MediaCentral atd.). Tento model je teda cielený pre strihačov na voľnej nohe a na samostatne fungujúce strihové pracoviská. Tomu tiež bola prispôsobená cenová politika a licencia ročného prenájmu (Subscription) bola značne zlacnená.

Trvalé licencie, označené ako Perpetual, si naďalej zachovávajú svoju cenovú úroveň, systém obnovovania podpory (Support) a rovnako tak aj previazanosť s ostatnými Avid produktmi. Je možné ich licencovať softvérovo aktivačným kódom alebo hardvérovým kľúčom (donglom).

Media Composer | Ultimate je najvyšším stupňom produktovej rady, a preto obsahuje kompletnú funkčnú sadu nástrojov a doplnkov vrátane už spomínaných rozširujúcich modulov. Stáva sa tak univerzálnym strihovým nástrojom pre tímovú spoluprácu, ktorá je využívaná postprodukčnými štúdiami, filmovými tvorcami a v neposlednej rade novinármi.

Čo je nové v licencovaní?

Media Composer Subscriptionprenájom licencie na zvolené obdobie bez rozširujúcich doplnkov a podpory Avid produktov

Media Composer Perpetual trvalá softvérová alebo hardvérová (dongle) licencia bez rozširujúcich doplnkov, ale s podporou Avid produktov

Media Composer | Ultimate Subscription prenájom licencie na zvolené obdobie vrátane rozširujúcich doplnkov a podpory Avid produktov

Media Composer Subscription Optionsročný prenájom licencie rozširujúcich doplnkov pre Media Composer (NEW): PhraseFind, ScriptSync a Symphony

Media Composer Perpetual Optionstrvalá licencia rozširujúcich doplnkov pre Media Composer (NEW): Symphony a NewsCutter, PhraseFind a ScriptSync

 

Licencie s označením EDU sú určené pre školské a vzdelávacie inštitúcie, učiteľov a študentov a sú ponúkané s výraznou zľavou. Aktivácia EDU licencie vyžaduje verifikáciu výukového statusu, viac na: http://www.avid.com/academic-eligibility.

Na záver je treba upozorniť na plávajúce (Floating) licencie, ktoré je možné využíť pre väčšinu typov komerčných i EDU licencií. Ich výhodou je správa a prideľovanie voľných licencií serverom, ktorý nie je spoplatnený. Plávajúce licencie sú k dispozícii od minimálneho množstva 5.